Достапни линкови

logo-print

Претседателските избори закажани на 13 април


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша претседателоските избори. "Изборот за претседател на Република Македонија се врши во последните 60 дена од мандатот на претходниот претседател. Имајќи во предвид дека на 20 април е големиот христијански празник Воскресение Христово, почитувајќи ги чувствата на сите верници од христијанска вероисповед и водејќи сметка тогаш да не биде ниту првиот, ниту вториот круг, одлучив изборот за претседател на Република Македонија да биде на 13 април 2014 година" рече собранискиот спикер.
XS
SM
MD
LG