Достапни линкови

logo-print

Министерството за одбрана го повика Јанукович да преземе итни мерки


Украинското министерство за одбрана го повика претседателот Виктор Јанукович да преземе итна чекори за олеснување на кризата во земјата.
Според прес службата на Министерството за одбрана, Јанукович е повикан, како врховен командант, да преземе итни мерки за стабилизирање на ситуацијата во земјата и да се постигне договор во општество во рамките на постоечката законска регулатива.
Според министерството, одземањето државни згради од непријателска демонстранти е неприфатливо.
Во соопштението се вели дека натамошна ескалација на конфликтот претставува закана за територијалниот интегритет на Украина.
XS
SM
MD
LG