Достапни линкови

logo-print

САД загрижени од доцнењето во уништувањето на сириското оружје


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека САД се загрижени оти владата на Сирија доцни со уништувањето на хемиското оружје. Досега само 5 отсто од арсеналот е доставен за уништување. Во својот говор за време на посетата на Полска, Хејгел изјави дека е нејасно дали доцнењето е поради некомпетентност или од други причини. Тој кажа дека на оваа тема разговарале со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.
Сириската влада го пропушти 31 декември како краен рок за транспортот на хемиското оружје и негово уништување.
XS
SM
MD
LG