Достапни линкови

logo-print

Обама засега се избори против нови санкции кон Иран


Американскиот претседател Барак Обама се чини дека засега успеа во кампањата Конгресот да не усвои нови санкции против Иран додека трае дипломатската иницијатива за нуклеарната програма на Техеран. Во обраќањето до нацијата во вторникот навечер, Обама најави дека ќе стави вето на секој обид за нови санкции против Иран додека траат разговорите за трајно решение на нуклеарниот спор. Тој исто така рече дека ќе поведе кампања за нови санкции ако договорот не се постигне наскоро. По неговиот говор, неколку демократски сенатори кои поддржуваа нови санкции се повлекоа од предлогот, велејќи дека сега не е време за тоа. Западните земји сметаат дека Иран се обидува да направи атомско оружје, но Техеран негира.
XS
SM
MD
LG