Достапни линкови

logo-print

Нови обиди за смирување на кризата во Украина


Украинскиот парламент денеска треба да дебатира за можна амнестија за уапсените анти-владини демонстранти, која, претседателот Виктор Јанукович ја услови со прекин на уличните демонстрации и деблокада на институциите. Опозицијата, пак бара оставка од Јанукович и предвремени избори. Во Киев денеска се шефицата за надворешна политика на Европската Унија Кетрин Ештон и комесарот за проширување Штефан Филе. Американскиот претседател Барак Обама, во синоќешното обраќање, истакна дека САД го подржуваат правото на украинскиот народ на мирно искажување на своето мислење. Белата Куќа соопшти дека потпретседателот Џо Бајден телефонски разговарал со Јанукович, при што го охрабрил да продолжи да соработува со опозицијата за смирување на кризата. Вчера украинскиот премиер Микола Азаров си поднесе оставка, а опозицијата оцени дека тоа не е доволно.
XS
SM
MD
LG