Достапни линкови

logo-print

Нема докази дека Сноуден бил руски шпион


Претседателката на Комисијата за разузнавање во Сенатот Дијана Фајнстајн изјави дека нема никакви докази дека руските шпиони му помогнале на поранешниот американски разузнавач во Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден да ги украде државните тајни документи за прислушувањето. Изјавите на сенаторката Фајнстајн, од редовите на демократите, се во спротивност со изјавите на републиканецот Мајк Роџерс, претседател на Комитетот за разузнавање во Претставничкиот дом. Роџерс сугерираше дека Русија имала влијание врз Сноуден пред тој да ги објави илјадниците доверливи документи кои ги опишуваат американските и британските операции за прислушување.
Портпаролот на Роџерс изјави дека Републиканскиот законодавец стои зад неговата изјава. Веб-страницата на списанието Њујоркер неодамна го цитираше Сноуден како негира дека шпионирал за Русија.
XS
SM
MD
LG