Достапни линкови

logo-print

Аврамопулос не дозволил да се интонира македонската химна


Димитрис Аврамопулос

Димитрис Аврамопулос

Грчкиот министер за одбрана Димитрис Аврамопулос вчера не дозволил да се интонира македонската химна при посетата на неговиот колега од Македонија, Талат Џафери, јави МИА.

Грчките медиуми денеска коментираат дека Аврамопулос ја „исекол“ македонската химна, која според Грците е „провокативна, затоа што во неа дури шест пати се спомнува терминот Македонија“.

Пред Министерството за одбрана само се веело македонското знаме, веднаш до знамето на Грција.

Во врска со средбата на двајцата министри, медиумите подвлекуваат дека прашањето за името било една од централните теми, при што Аврамопулос ги повторил ставовите на Грција и рекол дека постигнување взаемно прифатливо решение ќе помогне да се реши хроничниот проблем меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG