Достапни линкови

logo-print

Денеска годишно обраќање на Обама во Конгресот


Американскиот претседател Барак Обама денеска на заедничка сесија на двата дома на Конгресот ќе го има своето годишно обраќање до нацијата.

Обама се очекува да ги објави плановите за обука за работа, за пензионирање, за безбедност и помош за оние кои се подолго време невработени односно пакет акции за кои не е потребно одобрување од Конгресот.

Станува збор за планови на Белата Куќа за намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните. Републиканците, како што се јавува, не го одобруваат овој самостоен пристап на претседателот.

Овој настан традиционално привлекува милиони американци да го следат преку телевизија и интернет.
XS
SM
MD
LG