Достапни линкови

Бајден побара од Јанукович намалување на тензиите


Џо Бајден

Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден побарал од украинскиот претседател Виктор Јанукович да ја повлече полицијата за спречување на немири и да работи со опозицијата на намалување на тензиите. Во телефонскиот повик до Јанукович, Бајден побарал владата во Киев да преземе конкретни чекори за време на денешната специјална седница на парламентот, вклучувајќи и повлекување на антипротестните закони.
Тој рекол дека прогласување вонредна состојба во Украина би го затворила просторот за мирно решавање. Ова е втор пат Бајден да разговара со Јанукович за помалку од една недела. Белата Куќа претходно се закани со санкции спрема Киев доколку продолжи употребата на насилство.
XS
SM
MD
LG