Достапни линкови

logo-print

70 години од крајот на опсадата на Ленинград


Рускиот претседател Владимир Путин учествува на одбележувањето на 70 годишнината од крајот на опсадата на Ленинград, сегашен Санкт Петербург во Втората Светска војна која траеше 872 дена. За тоа време од бомбардирањата, но и од глад загинаа над милион луѓе. Станува збор за една од најдолгите и најуништувачки опасади во светската историја.
XS
SM
MD
LG