Достапни линкови

logo-print

САД ќе го поддржуваат Ирак во борбата со милитантите


Американскиот заменик претседател Џо Бајден рече дека продолжува да го поддржува Ирак во неговата борба против милитантите поврзани со Ал Каида. Белата Куќа соопшти дека Бајден вчера разговарал со ирачкиот премиер Нури ал Малики. Истиот ден во Ирак во напад на автомобил бомба и во престрелки загинаа 13 лица. Борбата меѓу безбеднсните сили и милитантите поврзани со Ал Каида во моментов е најинтензивна во западната провинција Анбар.
XS
SM
MD
LG