Достапни линкови

logo-print

Тунискиот парламент гласаше за нов устав


Националното собрание на Тунис го одобри новиот устав на земјата како еден од послeдните чекори кон нејзина демократизација три години по востанието преку кое беше соборен автократот Зине ел Абидин Бен Али.Непосредно пред гласањето за уставот, премиерot Мехди Јома именуваше нов вршител на должноста во кабинетот со цел да се олесни кризата меѓу исламистите и секуларната опозиција до новите избори што треба да се одржат годинава.
XS
SM
MD
LG