Достапни линкови

logo-print

Папата повика на конструктивен дијалог во Украина


Папата Фрањо денеска повика на „конструктивен дијалог“ меѓу украинските власти и народот, барајќи од сите да се воздржуваат од насилство во судирите кои ја потресуваат ова земја. Пред илјадниците верници на Плоштадот Свети Петар во Ватикан, тој рече дека се моли за Украина, особено за оние кои загинаа во последниве неколку дена. Римокатоличкиот поглавар побара во оваа земја да надвладее„духиот на мирот и потрагата по општото добро“. Во судирите меѓу двете страни во Украина деновиве загинаа пет лица.
XS
SM
MD
LG