Достапни линкови

logo-print

Оставка на романскиот министер за внатрешни работи


Букурешт

Букурешт

Романскиот министер за внатрешни работи Раду Строе денеска поднесе оставка по големото незадоволство во јавноста поради бавната спасувачката операција по несреќата на медициски авион во понеделникот. По уривањето на малиот авион со двочлен екипаж и петмина медицински работници, кои пренесуваа органи за трансплантација, патниците веднаш побарале помош по мобилен телефон од службата за вонредни состојби, но први да им пружат помош на настраданите пристигнале локални жители по дури шест часа, додека медицински екипи се уште немало. Поради премрзнување и трауматски шок, починаа еден од пилотите и едно медицинско лице.
XS
SM
MD
LG