Достапни линкови

logo-print

Протест на црногорските новинари


Синдикатот на медиумите на Црна Гора денеска организираше протест пред црногорската влада во Подгорица поради бројни нерасветлени напади врз новинарите.Демонстрантите симболично носеа самолеплива лента на устите. Претставничката на Синдикатот Душка Пејовиќ изјави дека демонстрантите бараат од владата да ги поддржи измените во Кривичниот закон, да обезбеди дополнителна заштита на новинарите и да создаде услови за работа на Комисијата за истрага на нерасветлените напади врз новинарите.
XS
SM
MD
LG