Достапни линкови

Во Тетово средба Ахмети, Орав


Али Ахмети

Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Тетово разговараше со амбасадорот на Европската унија во Аиво Орав. Притоа, Ахмети, како што е соопштено, уште еднаш ги поканил институциите и земјите членки на Унијата да помогнат околу решавањето на прашањето со името. Ахмети го повтори ставот за постигнување нов прогресивен стандард во Македонија и избирање консенсуален претседател кој ќе ги претставува сите етнички заедници во земјата и ќе биде посветен на интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ. Во однос на најавите за предвремени парламентарни избори Ахмети нагласи дека ДУИ се уште нема разговарано околу ова прашање.
XS
SM
MD
LG