Достапни линкови

logo-print

Косово воведе визи за граѓаните на БиХ


Косовската Влада го усвои предлогот за воведување визи за граѓаните на БиХ, бидејќи Босна ги нема укинато визите за граѓаните на Косово. Властите во Приштина ги изменија условите за влез на Косово за странските државјани, па сега на листата на земји, чии граѓани ќе мораат да имаат виза за влез, е додадена и БиХ.
Како што јавуваат нашите дописници, ова се реципрочни мерки на косовската Влада, бидејќи БиХ не ги укина визите за косовските граѓани. Граѓаните на Косово за да патуваат во БиХ мораат да аплицираат за виза во Скопје, а условите за нејзино добивање се ригорозни.
XS
SM
MD
LG