Достапни линкови

logo-print

Во Монтре меѓународна конференција за Сирија


Меѓународната конференција за изнаоѓање решение за тригодишниот конфликт во Сирија денеска беше отворена во Монтре, Швајцарија без поголеми очекувања за брз напредок. Генералниот секретрар на Обединетите нации Бан Ки Мун на отворањето на собирот им рече на делегатите дека се соочуваат со голем предизвик. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени дека преговорите нема да бидат едноставни со оглед на одговорнсота која лежи на двете страни, антивладнините бунтовници и сирискиот режим. Со слични оценки е и американскиот државен секретар Џон Кери кој додаде дека нема шанси претседателот Башар ал Асад да биде дел од транзиционата влада во Сирија. Делегати од 40 други земји учествуваат на разговорите кои во текот на неделата ќе се преселат во Женева.
XS
SM
MD
LG