Достапни линкови

logo-print

Заробените од Антарктикот стигнаа во Австралија


52 научници и туристи на експедицијата која пред три недели беше заробена во мразот на Антарктикот денеска стигнаа во Австралија. Тие беа евакуирани од рускиот брод „Академик Шокалски“. Водачот на експедицијата Крис Турни изјави дека се уште не јасно кој ќе ја плати операцијата за нивно спaсување во која учествуваа Соединетите држави, Кина, Франција и Австралија.
XS
SM
MD
LG