Достапни линкови

logo-print

Во Брисел скрининг во преговорите на Србија со ЕУ


Во Брисел денеска почнува скринингот за поглавјето 35 од преговорите за членство меѓу Србија и ЕУ, што се однесува за процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Целта е да се направи снимка на досегашниот напредок во дијалогот и да се одредат идните предизвици по тој пат. Според преговарачката рамка на ЕУ со Србија, претставена вчера на првата меѓувладина конференција во Брисел, во центарот на преговарачкиот процес ќе бидат поглавјата 35, 23 и 24 кои главно се однесуваат на правосудството.
XS
SM
MD
LG