Достапни линкови

logo-print

Почнува мировната конференција за Сирија


Бан Ки Мун пристигнува на конференцијата за Сирија

Бан Ки Мун пристигнува на конференцијата за Сирија

Преговарачите на сириската влада и на умерената опозициска коалиција поддржана од Западот, се наоѓаат во швајцарскиот град Монтре, каде што денеска треба да почнат мировни разговори. Конференцијата, позната како „Женева 2“, претставува прво седнување на преговарачка маса на претставници на опозицијата и на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, по избувнувањето на конфликтот пред речиси три години. Претставници од околу 40 други земји, меѓу кои и од Русија и САД, ќе присуствуваат на разговорите, кои ќе се преселат во Женева подоцна оваа недела.
Иран, главен сојузник на сирискиот режим, вчера соопшти дека очекува неуспех на разговорите. Оваа изјава доаѓа откако генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ја повлече поканата за Техеран да учествува на состанокот.
XS
SM
MD
LG