Достапни линкови

logo-print

Сноуден страхува за својот живот


Адвокатот на пребеганиот поранешен соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден изјави дека неговиот клиент страхува за својот живот по напишаните експлицитни закани против него од страна на неименувани официјални лица од американската одбрана. Анатолиј Кучерена за руската државна информативна станица „Росиа 24“ изјави дека постојат реални закани за животот на Сноуден, јасно искажани во напис од веб страницата BuzzFeed, насловен како „ Американски шпиони го сакаат Едвард Сноуден мртов“.
Кучерена изјави дека Сноуден е под постојана придружба од обезбедување, а се размислува и за дополнителни безбедносни мерки.
XS
SM
MD
LG