Достапни линкови

logo-print

ОН ја повлекоа поканата на Иран за мировните преговори за Сирија


Генералниот секретар на ОН нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН нации Бан Ки Мун

Ситуацијата со учеството на Иран во разговорите во Женева за иднината на Сирија најверојатно е решена по вчерашните противења земјата да учествува во мировниот процес. Генералниот секретар на ОН нации Бан Ки Мун најпрвин изјави дека Иран ќе учествува, но вчера ја повлече поканата. Бан Ки Мун, како што соопшти неговиот кабинет, бил разочаран кога ирнаскиот амбасадор во ОН соопштил дека Техереан не го прифаќа предусловот за транзициона влада во Сирија. На учеството на Иран се противеа и САД и сириската опозиција.
XS
SM
MD
LG