Достапни линкови

logo-print

Во Тајланд ранети 30 демонстранти


Експлозивна направа била фрлена врз антивладни демонстранти во Тајлнад при што над 30 од нив биле повредени. Инцидентот се случил денеска на маршот во Бангкок што го водел лидерот на демонстрантите Сутеп Таугсубан. Досега никој не ја презеде одговорноста за инцидентот кој внесе дополнителни тензии во политичката криза во земјата која трае неколку месеци. Демонстрантите бараат оставка на премиерката Јинглук Шинаватра која ја обвинуваат за корупција.
XS
SM
MD
LG