Достапни линкови

logo-print

Обама со план за реформа на НСА


Американскиот претседател Барак Обама денеска се очекува да ги обелодени неговите планови за реформа на Агенцијата за национална безбедност, НСА. Аналитичарите велат дека Обама ќе побара зголемување на контролата и на транспарентноста на програмите за тајно следење. Најновите извештаи, базирани врз документите обелоденети од поранешниот соработник на НСА Едвард Сноуден, покажуваат дека Агенцијата собирала податоци и пораки од скоро 200 милиони мобилни телефони во светот.
XS
SM
MD
LG