Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена од плановите на Израел за нови населби


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека некои членки на Европската унија ги повикале израелските амбасадори во знак на протест од плановите на Ерусалим за изградба на нови населби на окупираните палестински територии. Според Нетанјаху, станува збор за лицемерен потег. Европските земји оценуваат дека планот за изградба на илјада и четиристотини нови домови е пречка за блискостичниот мировен процес.
XS
SM
MD
LG