Достапни линкови

logo-print

Опозициони милитанти во Сирија вршат воени злосторства


Нави Пилај

Нави Пилај

Високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации Нави Пилај ги предупреди вооружените опозициони групи во Сирија дека егзекуциите и незаконските убиства можат да бидат третирани како воени злосторства. Во изјавата, објавена денеска, Пилај наведува дека има извештаи дека во јужна Сирија во изминатите две недели, имало масовни егзекуции на цивили кои веќе не учествувале во борбите. Пилај потсетува на Женевската конвенција, според која оние што не учествуваат активно во борби, треба да се третираат хумано.
XS
SM
MD
LG