Достапни линкови

logo-print

Нимиц поканет во Европскиот парламент да информира за името


Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент го повикала медијаторот Метју Нимиц да информира за преговорите за името на Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.
Оваа информација ја соопшти провладиниот грчки весник „Катимерини“, додавајќи дека состанокот на Комисијата, на кој би требало да присуствува и медијаторот, треба да се одржи во февруари.
Последнета рунда преговори за името се одржа во Њујорк во октомври минатата година. Според грчките медиуми, тогаш на маса се уште беше априлскиот предлог „Горна Република Македонија“.
XS
SM
MD
LG