Достапни линкови

logo-print

Пакистан отвора постојана воена база во немирната Долина Сват


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф изјави дека ќе биде отворена постојана воена база на пакистанската армија во Долината Сват, проблематична област во провинцијата Хибер-Пактунква на северозападот на земјата. Талибанците предводени од свештеникот Маулана Фазлула, сега лидер на движењето Техрик-е-Талибан Пакистан, ја презедоа контролата врз областа во 2007 година. До јули 2009 година, пакистанската армија прогласи дека ја вратила контролата врз регионот, но повеќе од 20 илјади војници останаа во и околу областа, а нападите од милитантите продолжија. Шариф вчера изјави дека новата воена база ќе биде за брзо распоредување во Сват и во соседните области.
XS
SM
MD
LG