Достапни линкови

logo-print

Москва со критики за човековите права во ЕУ


Руското министерство за надворшени работи објави извештај за состојбата со човековите права во Европската унија во минатата година. Во извештајот се наведува дека во Унијата растат ксенофобијата, расизмот и неонацизмот. Руското министерство особено забележува на, како што наведува, немањето основни права за децата и на половата нееднаквост. Исто така се потсетува и на лошата положба со која се соочуваат странците кои работат во Европската унија.
XS
SM
MD
LG