Достапни линкови

logo-print

Во Данска пад на бројот на баратели на азил


Бројот на баратели на азил кои се наоѓаат во прифатните центри во Данска, се намалува, јавуваат данските медиуми. Во моментов во центрите имало 5 илјади и 300 азиланти, што е за илјада помалку во споредба со септември минатата година. Од данскиот Црвен крст велат дека намалувањето на бројот е поради забрзаната процедура на разгледување на барањата за азил и нивно враќање од каде што дошле. Најмногу вратени лажни азиланти се од Србија, 658. Следуваат: Косово со 65, Албанија со 26 и Македонија со 25 лажни азиланти.
XS
SM
MD
LG