Достапни линкови

logo-print

Штајнмаер во Атина разговарал за Македонија


Посредникот во спорот за името Метју Нимиц

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц

Се надевам дека решението на спорот за името ќе ја означи стартната точка за пристапните преговори со ЕУ.
Мора да има почеток, но, и Македонија треба за него да придонесе, изјавил шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер по вчерашната средба со неговата хрватска колешка Весна Пусиќ во Берлин, на прашање на Дојче веле дали поради спорот за името и грчката блокада Македонија останува „слепо црево“ на Западниот Балкан?
Запрашан тогаш каков ќе биде неговиот ангажман за надминување на долгогодишниот спор, кој ги попречува евроатлантските интеграции на Македонија, Штајнамер рече дека очекува конструктивност од двете страни.
XS
SM
MD
LG