Достапни линкови

logo-print

ФИФА му дозволи пријателски мечеви на Косово


Светската фудбалска федерација ФИФА соопшти дека на Косово ќе му биде дозволено да игра пријателски натпревари против други членки на ФИФА, на клупско и на репрезентативно ниво. Се прецизира дека притоа косовските клубови не ќе можат да играат против екипи од земјите од поранешна Југославија и оти не ќе можат да ги претставуваат нивните национални симболи. На дресовите може да им пишува Косово. Косовските тимови ќе треба да ги пријавуваат натпреварите планирани на Косово со цел ФИФА да ја извести Српската фудбалска федерација.
XS
SM
MD
LG