Достапни линкови

logo-print

Прва реакција на Обама по критиките од Гејтс


Американскиот претседател Барак Обама ја бранеше својата верба во мисијата во војната во Авганистан, откако поранешниот шеф на Пентагон Роберт Гејтс го обвини во своите мемоари дека на Обама му недостига страст за воена акција и оти ја изгубил довербата во своите војници. Во првата јавна реакција на мемоарите на Гејтс, Обама рече дека негова должност е постојано да се интересира за воените тактики кога се испраќаат трупи во војна.
Гејтс вчера се пожали дека содржините на неговата книга која треба да биде објавена денеска, биле „киднапирани“ од страна на луѓе со „политичка секира“.
XS
SM
MD
LG