Достапни линкови

logo-print

Погребан Ариел Шарон


Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон денеска беше погребан на имотот на неговото семејство во јужен Израел, на 10 километри од Газа. На погребот присуствуваа претставници на над 20-тина држави. На комеморацијата во израелскиот парламент, американскиот потпретседател Џо Бајден истакна дека Шарон беше човек кој беше посветен на безбедноста и опстанокот на израелската држава. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го оцени Шарон како прагматичен и еден од најголемите воени и политички лидери на Израел.
XS
SM
MD
LG