Достапни линкови

logo-print

Протести во Киев поради претепувањето на Луценко


Десетици илјади демонстранти денеска протестираа во Киев поради претепувањето на опозицискиот водач Јуриј Луценко. Луценко беше повреден вчера во Киев за време на судирите на полицијата и демонстрантите во кои настрадаа и 10 други лица.До судирите со полицијата дојде откако судот им изрече затворска казна на тројца мажи поради сомневање дека учествувале во уништувањето на споменикот на основачот на Советскиот Сојуз, Владимир Илич Ленин, во Украина во 2011.
XS
SM
MD
LG