Достапни линкови

logo-print

Протест во северна Шпанија поради затворениците од ЕТА


Десетици илјади луѓе протестираа во Билбао барајќи да им се дозволи на осудените членови на баскиското сепаратистичко движење ЕТА да го отслужат остатокот од нивните затворски казани во Баскиската област наместо во затворите ширум земјата.Околу 600 членови на ЕТА се во затвор во Шпанија.Протестите се одржаа откако синоќа Националниот суд дозволи да се одржат демонстрации.Се смета дека припадниците на ЕТА убиле 829 луѓе од крајот на 1960 во бомбашки и вооружени напади чија цел била да се создаде Баскијска држава во северна Шпанија и југозападна Франција. Полицијата соопшти дека протестите се одржале во мирна атмосфера.
XS
SM
MD
LG