Достапни линкови

logo-print

Кличко бара од ЕУ санкции против владата на Јанукович


Украинскиот опозициски лидер Виктор Кличко ги повика Европските лидери да воведат санкции против членовите на владата на Претседателот Виктор Јанукович.Поранешниот шампион во бокс го упати овој повик по петочните судири на полицијата со демонстрантите надвор од Киев. Во инцидентот со полицијата беа повредени над 10 лица меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи Јури Лукашенко.До судирите со полицијата дојде откако судот им изрече затворска казна на тројца мажи поради сомневање дека учествувале во уништувањето на споменикот на основачот на Советскиот Сојуз, Владимир Ленин, во Украина во 2011.
XS
SM
MD
LG