Достапни линкови

logo-print

Малики повика на единство во борбата против Ал Каеда


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики повика на национално единство во борбата против Ал Каеда.Во својот говор во Багдад Малики негираше дека зад воената акција во доминатно сунитската провинција Анабар имало секташка мотивација. Оваа провинција Ал Каеда ја зазеде минатата недела, а под нејзина контрола беа и делови од Фалуџа и Рамади. Ирачките сили сега повторно ја превземаат контролата во овие градови. Официјални претставници соопштија дека во борбите во Анбар загинале повеќе од 60 лица во изминатите две недели, а дека над 40 лица загинале во Рамади.
XS
SM
MD
LG