Достапни линкови

logo-print

САД загрижени дека Авганистан ќе ослободува затвореници


Портпаролот на Белата Куќа Џеј Карнеи изјави дека официјални претставници на САД разговарале со нивните авганистански колеги за плановите на Авганистан да ослободи десетици затвореници. Тој изјави дека Соединетите Држави се многу загрижени дека ослободувањето на авганистанските затвореници ќе претставува безбедносна закана. САД остро се противат на ослободувањето затвореници во Авганистан, нагласувајки дека има докази за нивна вмешаност во смртоносни напади врз странски сили. Претходно Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи изјави дека дека нема било какви докази за поврзаност на авганистанските притвореници со такви престапи.
XS
SM
MD
LG