Достапни линкови

logo-print

ООН го подржува Багдад во битката за Анбар


Советот за Безебедност на Обединетите нации ги подржува напорите на Багад за возобновување на контролата во областите кои се окупирани од милитантите поврзани со Ал Каеда. Советот за Безбедност ги осуди милитантите од неколку организации меѓу кои Исламиситичката Држава за Ирак,Левант и ИСИЛ откако зазедоа делови од Рамади, Фалуџа и провинцијата Анбар минатата недела. До соопштението на Советот за Безбедност доаѓа по извештаите дека ирачките безбедносни сили воспоставиле контрола врз делови од Фалуџа по судирите со милитантите во петокот. Во борбите помеѓу безбедносните сили и милитантите источно од Рамади во петокот загинале 22 милитанти и четворица ирачки војници.
XS
SM
MD
LG