Достапни линкови

logo-print

Во Брисел без договор за општините во северниот дел на Косово


Во Брисел до петокот вечерта не бил постигнат договор околу конституирањето на четирите општини со српско мнозинство на северот на Косово затоа што делегацијата не се откажала од барањето чинот на конституирањето да се изврши со обележјето Република Косово.Агенциите јавија дека дополнителните разговори за решавање на овој проблем може да продолжат денеска а дека во меѓувреме тимови на двете страни имаат телефонски консултации со Белград и Приштина. Белград инсистира конституирањето на општините во северниот дел да претставува продолжување на изборниот процес и оти тој процес треба да биде неутрелен во однос на статусот на Косово.
XS
SM
MD
LG