Достапни линкови

logo-print

САД со нови 80 милиони долари за базата во Романија


Девеселу

Девеселу

САД издвоија 80 милиони долари од буџетот за оваа година за нивната воена база во романското село Девеселу, каде што се гради системот за противракетна одбрана, јавија романските медиуми повикувајќи се на податоци на Пентагон. Оваа сума се додава кон 20 милиони долари, што веќе беа наменети за базата во текот на претходната фискална година. Пентагон побара 85 милиони долари за оваа база, но Конгресот одобри само 80 милиони. Церемонијата за започнување на изградбата на противракетниот штит во Девеселу се оддржа во минатиот октомври.
XS
SM
MD
LG