Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за корупцискиот скандал во Турција


САД со загриженост ја следат се подлабоката политичка криза со која се соочува нивниот сојузник Турција, а за својата загриженост ги информирале турските лидери, изјави портпаролката на Стејт департментот Џенифер Псаки.

Таа нагласи дека САД ја поддржуваат желбата на турскиот народ за законски систем, кој ќе ги исполни највисоките стандарди на отвореност, навременост и транспарентност.

Во Турција минатиот месец изби корупциски скандал поврзана со владата, а оттогаш стотици полицајци добија откази или се преместени на други работни места.
XS
SM
MD
LG