Достапни линкови

logo-print

Вигенин во посета на Македонија


Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин

Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе оствари средба со неговиот бугарски колега Кристијан Вигенин, кој е во посета на Македонија. Фокусот на разговорите меѓу двајцата министри ќе бидат билатералните проекти за соработка во инфраструктурата, економијата и регионалното поврзување.
Вигенин ќе одржи и предавање во министерството на тема „ЕУ и Западниот Балкан:предизвици во 2014 година“. Предвидено е Вигенин да има средба и со собраниската група на пријателство со Бугарија.
XS
SM
MD
LG