Достапни линкови

logo-print

Европскиот суд со пресуда против Русија


Европскиот суд за човекови права

Европскиот суд за човекови права

Европскиот суд за човекови права донесе одлука Русија да им исплати 1,9 милиони евра на семејствата на Чеченците кои се водат за исчезнати во изминатата деценија.
Според судот, Москва не успеала да докаже дека нејзините сили не се одговорни за исчезнувањето на 36 мажи од 2000 до 2006 година.
Адвокатите на семејствата на жртвите, како што наведува судот, презентирале цврсти докази дека нивните роднини биле грабнати од страна на руската војска.
XS
SM
MD
LG