Достапни линкови

logo-print

Преговори за иранскиот нуклеарен договор


Средба за нуклеарните преговори на Иран во Виена

Средба за нуклеарните преговори на Иран во Виена

Преговорите за спроведување на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили ќе продолжат денеска во Женева. Експертите на Иран, ЕУ и САД ќе се фокусираат на деталите од договорот постигнат во ноември, според кој треба да се намалат делови од иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на некои меѓународни санкции.
Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи изјави дека преговорите го покажале американското непријателство спрема Иран и муслиманите.
XS
SM
MD
LG