Достапни линкови

logo-print

Бајден повика да се реши конфликтот со нафта во Ирак


Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден го повика лидерот на северниот самоуправувачки курдски регион во Ирак да соработува со властите од земјата и од Турција со цел да се реши конфликтот за нафтата во регионот. Бајден му ја испрати пораката на Масуд Барзани во истиот ден кога курдската регионална влада соопшти дека започнала да испорачува сурова нафта во Турција.
Ирачката влада и етничките Курди во северниот дел на земјата се во долгогодишен спор за правото на нафтата во регионот.
XS
SM
MD
LG