Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе ослободува затвореници


Авганистан соопшти дека ќе ослободи десетици затвореници и покрај забелешките од Соединетите Држави дека тие се безбедносна закана. САД остро се противат на ослободувањето затвореници во Авганистан, нагласувајки дека има докази за нивна вмешаност во смртоносни напади врз странски сили. Овој потег на Кабул дополнително ќе ги влоши односите со Вашингтон, кои се нарушени поради одбивањето на претседателот Карзаи да го потпише безбедносниот договор со САД, со кој, дел од странските сили треба да останат во Авганистан.
XS
SM
MD
LG