Достапни линкови

logo-print

Стапи во сила механизмот за враќање на визите во ЕУ


Механизмот на Европската унија за можно итно враќање на визниот режим, на шест месеци за земјите на Западен Балкан денеска стапи во сила. Досега, како што информираат во Брисел, ниту една членка на Унијата нема посебно барање тоа и да се направи. Механизмот беше усвоен во минатиот месец поради зголемениот број лажни азиланти од Западен Балкан и други злоупотреби на безвизниот режим. Според извори во Брисел, Европската комисија постојано ја следи ситуацијата.
XS
SM
MD
LG